Önemli Bilgiler

Bir asansör yaptırmak istiyorum fiyatı nedir?
Asansörlerin sabit ve belirli bir fiyatı yoktur. Yapılacak Binanın ve Asansörün özelliklerine göre değişmektedir.

Binanın sınıfı, Asansörün kapasitesi, hızı, kapı tipi, vs gibi özelliklere göre yeni bir tasarım ve bu tasarıma uygun fiyatlandırma sonrasında fiyatlandırma yapılabilir.

Binamın tam ihtiyacını belirleyecek asansör sayısı ve özelliklerini nasıl belirleyebilirim?
Projeniz esnasında binanınızın kullanım alanı ve kat sayısına uygun olarak mutlaka Asansör Trafik Hesabı yapılması gereklidir. Asansör Trafik Hesabına uygun olarak bir Asansör Projesi çizdirildikten sonra bu işlem netleşmiş olacaktır. Avan projeler asansör firmaları veya Elektrik ve Mekanik Proje büroları tarafından mutlaka asansör konusunda yetkili SMM belgesine sahip bir mühendis tarafından çizilmelidir.

Asansör Makina Dairesinde  "Kümbet Betonu"  yüksekliği ne olmalıdır?
Kümbet betonunun, makina dairesi tabanından, yüksekliği standart değildir. Burada doğru referans, makine dairesi tabanı değildir.

Asansörün çıkacağı en son katın, zemin kotundan itibaren 4100 mm olmak zorundadır. Dolayısıyla projenizin, kat yüksekliğine göre değişebilir. Farklı hız ve kapasitedeki asansörler için bu mesafe değişiklik arz edebilir.

Asansörün "Kuyu Dibi Derinliği" ne olmalıdır?
Asansör Kuyu dibi derinliği standarta uygun olarak 1500 mm den az olmamalıdır. Hız ve kapasiteye göre değişim gösterir. Ev tipi asansörlerde ise özel sistemler sayesinde 200 mm de dahi çözüm üretilebilir fakat bu özel çözümler için mutlaka firmamızla temas kurmanız gerekir

İnşaatın hangi safhasında Asansör firmasıyla anlaşmak gerekir?
Kaba inşaat bittikten sonra sıva başladığı esnada asansör firmasıyla anlaşma yapmak doğru zaman olacaktır. Sahanlıkarda asansör kapısı kenarlarının sıva ve kaplama işleri montaj yapılmadığı sürece yürümeyecek ve işlerinizin akışı yavaşlayacaktır.

Anlaşma yapıldıktan sonra kaç ay içerisinde asansörün montajı tamamlanır?
Asansörün tamamlanması sözleşme süremize göre yaklaşık 3 aydır. Asansörün inşaatda montajından daha çok fabrikamızda imalat ve tedarik süreci oldukça fazladır.Fakat şunu unutmamak gerekir ki asansörün bitişi binanın bitmesiyle de doğru orantılıdır.

Kapı kenar tadilatları, sahanlıkların kaplamaları gibi işler yapılmadığı sürece asansörün montajı tamamlanamaz. Asansör firması olarak bizler binanızdan en son çıkan ekip oluyoruz. İnce temizlik işlemleri yapılırken asansörün son ayar ve temizlikleri de yapılmaktadır.

Garanti süresi ne zaman çalışmaya başlar?
Asansörün montajı bitirilip ruhsatı alındıktan sonra asansör servise verildiği zaman garanti süresi çalışmaya başlar. Ruhsat alımı ve servise veriliş arasındaki zaman uzunca bir süre olabilir. Bu süre zarfında asansör çalıştırılmaz. Binada yönetim oluşup Bakım Sözleşmesi imzalandığı zaman son bir temizlik ve ayarlar yapıldıktan sonra bina yönetimide yani son kullanıcılara asansör teslim edildiği andan itibaren garanti süresi çalışmaya başlar

Şantiye elektriği ile asansörün çalıştırılması mümkün müdür?
Evet mümkündür ama Risklidir. Şantiye elektriği ile kullanım esnasında oluşan tüm arızalar, garanti kapsamında değildir ve kullanıma açık tutan kişinin sorumluluğundadır. Yasal olarak ise "TEK" den elektrik bağlanmadan Asansör'ün çalıştırılması yasaktır.

Asansör montajının iş akış  planı nasıldır?
Anlaşma yapıldıktan sonra, röleve alınmasına müteakip, projeler çizilir ve ilk etapta, ray ve kapı montajı yapılır. Makine dairesi, inşaat işleri bitirilmiş ise, makine motor montajı'da yapılabilir. Bu işlemler bittikten sonra kaba inşaat ve tadilat işerinin yapılması için montaja ara verilir. Kapı kenar tadilatları ve sahanlık döşemeleri  bittikten sonra, ince işler dediğimiz, kabin, kablo, tesisat ve işlemlere devam edilir.

forti-elevator-components.pdf

Resim
Resim
alt
alt